Wiadomości

  • 25 kwietnia 2024

Fala oszustw w regionie. Mieszkaniec Ustronia stracił 350 tysięcy złotych

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenie powiatu cieszyńskiego doszło do 45 prób oszustwa różnymi metodami: na fałszywe inwestycje, pracownika banku, wypadek, czy prośbę o kod BLIK. Tylko dziesięć osób potrafiło odpowiednio zareagować.

policja, radiowóz, ilustracja
fot. KMP Tychy


By stracić swoje oszczędności, wystarczy tylko telefon komórkowy, komputer i dostęp do internetu. Z tych samych narzędzi korzystają także przestępcy, którzy w ostatnim czasie potrafili oszukać zarówno 18-latka, jak i 88-latka. Kilka przykładów podaje Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie:

  • 35-letnia kobieta uwierzyła fałszywemu pracownikowi banku, który nakłonił ją do zainstalowania aplikacji, która miała ją uchronić przed kradzieżą pieniędzy. Straciła prawie 43 tysiące złotych.
  • 23-latek uwierzył rozmówcy, że w związku z zagrożeniem cyberprzestępczością, musi wypłacić pieniądze ze swojego konta i wpłacić je na inne „konto techniczne”. W ten sposób przekazał przestępcom 37 tysięcy złotych.
  • Metodą na wypadek wnuczka, oszukany został mieszkaniec Skoczowa, który stracił 30 tysięcy.
  • Na fałszywych inwestycjach giełdowych ponad 320 tysięcy złotych finalnie stracił mieszkaniec Ustronia, mieszkanka Cieszyna 80 tysięcy, a mieszkanka Dębowca ponad 150 tysięcy.


- Schemat działania przestępców jest ten sam: wyciągają dane osobowe, przekazywane przez pokrzywdzonych w formularzu zgłoszeniowym. Dzwoniący „doradca” przesyła link i krok po kroku instruuje, jak postępować. Pokrzywdzeni przekazują swoje dane osobowe i za pomocą fałszywej strony przekazanej przez oszustów, logują się rzekomo do swojego banku. Tym sposobem fałszywy doradca otrzymuje pełne dane i ma już pełny dostęp do konta, a pokrzywdzony orientuje się o oszustwie w momencie, gdy konto jest już puste i pojawiają się zobowiązanie kredytowe - wyjaśnia podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy cieszyńskiej policji.

Mundurowi zalecają dostosowanie się do jednej prostej rady:

Jak odbierzesz telefon informujący o wypadku członka rodziny, albo o włamaniu na konto bankowe, to koniecznie rozłącz się i zadzwoń do członka rodziny, czy też instytucji, której przedstawiciel rzekomo dzwonił

Daj sobie kilka sekund na zastanowienie, a możesz ochronić się przed oszustwem!
Czy osoby, które oferują potężne zyski inwestycyjne chcieliby się nimi dzielić z kimkolwiek?

kr / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.