Wiadomości

  • 25 maja 2024

25 maja to Dzień Dziecka Zaginionego. Kampania Policji i Fundacji Itaka

25 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Zaginionego. Komenda Główna Policji, wraz z Fundacją Itaka włączyły się w międzynarodową kampanię, której celem jest zapobieganie tym traumatycznym zdarzeniom dotykającym niestety coraz większą liczbę rodzin.Zaginięcia dzieci nie są wcale tak rzadkim zdarzeniem, jak mogłoby się wydawać. Choćby w tym roku głośno w naszym regionie było o 3-letniej Hani z Bielska-Białej, której rozpaczliwie szukała jej mama. Dziewczynka na szczęście znalazła się - śledczy namierzyli ją w Bułgarii, gdzie uprowadził ją ojciec - ale niestety nie wszystkie takie historie mają dobre zakończenie.

- Biorąc pod uwagę skalę zjawiska zaginięć osób w Polsce, których w ostatnich latach odnotowujemy kilkanaście tysięcy rocznie, nie sposób nie mówić o sprawach zaginięć, które pomimo zastosowania wszelkich dostępnych sił i środków, do dziś nie znalazły swojego finału. Najtrudniej wspominać o tych, które dotyczą najmłodszej grupy zaginionych - dzieci i nastolatków. Przygotowana przez nas kampania to nie tylko gest solidarności z ich rodzinami, ale także zapewnienie, że pomimo upływu czasu, wciąż szukamy nowych informacji i metod, które pozwolą na rozwiązanie każdej z tych spraw i złagodzenie straty, z jaką się mierzą - mówi insp. Michał Białęcki, dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji w Warszawie.

- Każdy rodzic zna to uczucie paraliżującego strachu o dziecko. Nie do wyobrażenia są zatem emocje, jakie towarzyszą rodzinom zaginionych dzieci, którzy, często przez całe lata, nie mają informacji na ich temat - dodaje Anna Jurkiewicz, prezes Fundacji ITAKA. Organizacja nie tylko wspiera policję w poszukiwaniach, ale też otacza wsparciem emocjonalnym rodziców.

25 maja to data nieprzypadkowa. To właśnie tego dnia w 1979 roku 6-letni Etan Kalil Patz po raz pierwszy miał sam dostać się do szkoły, lecz gdy wyszedł z domu na nowojorskim Manhattanie, ślad po nim zaginął. Dziecka do dziś nie udało się odnaleźć, mimo tego, że jego wizerunek był zamieszczany na pierwszych stronach gazet, plakatach, a nawet kartonach z mlekiem. W 2001 roku został uznany za zmarłego, chociaż śledztwo zakończono długo wcześniej.

Całodobowy monitoring wszystkich zaginięć zgłaszanych na terenie całego kraju prowadzi Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Zapewnia także wsparcie osobowe, techniczne i logistyczne jednostek Policji zajmujących się poszukiwaniami.

Warto też zapamiętać numer telefonu 116 000 - to telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. To całodobowa linia prowadzona od 2009 r. przez Fundację ITAKA, finansowana ze środków MSWiA i Orange, którzy są partnerami telefonu. Specjaliści dyżurujący pod numerem 116 000 wspierają rodziny zaginionych dzieci nie tylko w poszukiwaniach, ale także psychologicznie i prawnie. Połączenie jest całkowicie bezpłatne.

kr / cieszyn.news

źródło: Komenda Główna Policji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.