Wiadomości

  • 8 czerwca 2024
  • 11 czerwca 2024

Podali się za pracowników wodociągów. Okazało się, że to oszuści - okradli seniorkę

Policjanci informowali już o oszustwach na wnuczka, policjanta, pracowników pomocy społecznej, ZUS. Teraz ostrzegają przed fałszywymi pracownikami wodociągów. Na celownik złodzieje biorą zwłaszcza osoby starsze i mieszkające samotnie. Od początku tego tygodnia przestępcy już dwukrotnie oszukali pokrzywdzonych. Rozmawiajmy z bliskimi i znajomymi o tych zagrożeniach- to najlepsza forma przeciwdziałania takim oszustwom!

Policjanci ostrzegają przed kolejnymi oszustwami. Tym razem "na pracownika wodociągu"
Policjanci ostrzegają przed kolejnymi oszustwami. Tym razem "na pracownika wodociągu" · fot. KPP Cieszyn


Jak do tego doszło? - Złodzieje, którzy podają się za pracowników wodociągów, przychodzą do domów, żeby rzekomo spisać licznik zużycia wody. Po ich wizycie okazuje się, że znikają pieniądze i kosztowności. Taki los spotkał w tym tygodniu dwie mieszkanki Cieszyna. Pokrzywdzone wpuściły do swojego mieszkania mężczyznę i kobietę, którzy podawali się za pracowników wodociągów - podał podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP w Cieszynie.

Osoby te są teraz poszukiwane są przez policjantów. Zapewniły one seniorkę, że ich odwiedziny są spowodowane koniecznością spisania licznika i sprawdzenia ciśnienia wody. Gdy jedna z niej w łazience sprawdzała licznik, to druga przeszukiwała pokoje i ukradła pieniądze. Seniorki zorientowały się, że zostały okradzione dopiero wtedy, gdy przestępcy opuścili mieszkanie. W ten sposób straciły swoje oszczędonści.

- Apelujemy, aby rozmawiać o takich zagrożeniach ze swoimi bliskimi, znajomymi. Rozmowa nic nie kosztuje, a na pewno doprowadzi do tego, że każdy będzie ostrożniejszy i bardziej zachowawczy w kontakcie z oszustem. Działając wspólnie skuteczniej możemy zapobiegać takim przestępstwom! Zwracamy się przede wszystkim do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z policją - 112 - dodał przedstawiciel cieszyńskich stróżów prawa.

Opisane przestępstwa miały miejsce 3 i 4 czerwca w Cieszynie, przy ul. Żwirki i Wigury oraz Macierzy Szkolnej. Wszystkie osoby, które posiadają informacje związane z tymi przestępstwami, są proszone o kontakt z policjantami cieszyńskiej komendy- numer telefonu 47 857 32 00 lub 47 857 32 55.

Policja ostrzega przed oszustwami i apeluje wyjątkową ostrożność!  • Nie otwierajcie Państwo drzwi nieznajomym!
  • Nie wpuszczajcie Państwo do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby bądź firmy jaką reprezentuje osoba pukająca do twoich drzwi!
  • Nie przechowujcie Państwo w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym!
  • Unikajcie Państwo podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłata zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
  • Współdziałajcie Państwo z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
  • Zgłaszajcie Państwo informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.