Wiadomości

  • 12 czerwca 2024
  • 14 czerwca 2024

19-latek wpadł przez włączoną lokalizację. Odpowie za kradzieże, włamania i oszustwa

Niespełna pół godziny - tyle potrzebował dzielnicowy z Wisły, żeby zatrzymać sprawcę przestępstwa i odzyskać skradziony sprzęt. KP w Cieszynie podkreśla, że bardzo dobra współpraca pokrzywdzonych, znajomość terenu i dobry kontakt z mieszkańcami rejonu, o których bezpieczeństwo dzielnicowy dba na co dzień - to elementy, które pozwoliły na szybkie zatrzymanie złodzieja. 19-latek już usłyszał zarzuty - nie jeden, ale sześć.

19-latek wpadł przez włączoną lokalizację. Odpowie za kradzieże, włamania i oszustwa
19-latek wpadł przez włączoną lokalizację. Odpowie za kradzieże, włamania i oszustwa · fot. KPP Cieszyn


W sobotę 8 czerwca dyżurny wiślańskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o kradzieży dwóch telefonów oraz dwóch kompletów słuchawek z terenu prywatnej posesji. Kradzież zgłosiła mieszkanka powiatu gliwickiego, która wspólnie ze znajomymi wypoczywała w wynajmowanym lokalu w Wiśle. Około godziny 3.00 nad ranem na terenie posesji pojawił się nieznany im młody mężczyzna, który twierdził, że potrzebuje pieniędzy. Po chwili odszedł.

Następnego dnia przed godziną 11.00 poszkodowani zorientowali się, że ktoś ukradł im dwa telefony komórkowe i dwa komplety słuchawek. Powiadomili o tym policjantów z Wisły. Na miejsce dyżurny skierował patrol dwóch dzielnicowych - aspiranta Bogusława Burego i młodszego aspiranta Tomasza Karwackiego, którzy mają najlepsze rozpoznanie terenu.

- Policjanci na miejscu ustalili dane związane z przestępstwem. Niestety teren posesji nie był monitorowany i musieli bazować na opisie podejrzanego, który przekazali pokrzywdzeni. Na całe szczęście skradzione telefony miały włączoną lokalizację, dzięki czemu pokrzywdzeni mogli podać przybliżoną lokalizację skradzionego sprzętu. Dzielnicowi wykorzystali informacje przekazane przez zgłaszających oraz te, które na co dzień otrzymują od mieszkańców. Szybko ustalili, kto może być sprawcą przestępstwa i gdzie dokładnie może się ukrywać - relacjonuje podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP w Cieszynie.

- Pozyskana w służbie wiedza i doświadczenie szybko doprowadziły ich do podejrzanego 19-latka, który ukrywał się w piwnicy jednej z posesji w Wiśle. Mężczyzna nie przyznawał się do kradzieży, ale przeszukanie szybko dowiodło, że jest za nią odpowiedzialny. Dzielnicowi odzyskali skradzione przedmioty, a podejrzanego zatrzymali - dodaje podkom. Pawlik.

19-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej izby zatrzymań. Policjanci z Wisły przeanalizowali akta prowadzonych postępowań dotyczących różnych przestępstw, głównie przeciwko mieniu. Mundurowi dysponowali materiałem, który dowodzi, że jest on odpowiedzialny jeszcze za wiele innych przestępstw. Następnego dnia przedstawili zarzut związany nie tylko z tym zdarzeniem, ale wieloma innymi.

Łącznie w tym dniu 19-latek usłyszał 6 zarzutów, które dotyczyły włamań, oszustw, kradzieży i naruszania miru domowego. Sprawa jest rozwojowa, nie jest wykluczone, że usłyszy jeszcze zarzuty za inne przestępstwa. Podejrzanemu grozi do kara do 10 lat pozbawienia wolności.

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.