Wiadomości

  • 17 czerwca 2024
  • 19 czerwca 2024

Liczył na to, że jego oszustwa nie będą zgłaszane... 26-latek usłyszał 25 zarzutów

Policjanci z Komisariatu Policji w Strumieniu zakończyli postępowanie w sprawie licznych oszustw na jednym z portali aukcyjnych. Śledczy skierowali w tej sprawie akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu mieszkańcowi Jaworza, którego dane ustalili w związku z prowadzonym dochodzeniem. Mężczyzna usłyszał łącznie 25 zarzutów oszustw internetowych. Za przestępstwo oszustwa grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Policja, zatrzymanie
Liczył na to, że jego oszustwa nie będą zgłaszane... 26-latek usłyszał 25 zarzutów · fot. KPP Cieszyn


Sprawa miała swój początek w lipcu ubiegłego roku. Policjanci otrzymali zawiadomienie dotyczące licznych oszustw, które powiązane było z kontem użytkownika na portalu aukcyjnym.

- Policjanci ze Strumienia wszczęli w tej sprawie dochodzenie i przy współpracy pracowników działu bezpieczeństwa jednego z czołowych portali aukcyjnych podjęli działania mające na celu ustalenie sprawcy przestępstw. Oszust oferował do sprzedaży różne przedmioty, głównie niskiej wartości, licząc na to, że pokrzywdzeni nie będą zgłaszać tych oszustw policjantom. I tak też się działo - poinformował podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP w Cieszynie.

26-latek założył konto na inne niż swoje dane i w ciągu dwóch tygodni, od końca maja do 13 czerwca 2023 roku zdążył oszukać 25 osób, na łączną kwotę prawie trzech tysięcy złotych. Policjanci podczas dochodzenia w tej sprawie wykorzystali elementy informatyki śledczej, zbierali materiał dowodowy oraz dotarli do wszystkich pokrzywdzonych.

- Zaangażowanie, wnikliwość i odpowiednia taktyka związana z walką z cyberprzestępczością, finalnie doprowadziła policjantów do ustalenia danych i miejsca zamieszkania sprawcy tych oszustw. Okazał się nim 26-letni mieszkaniec Jaworza - relacjonuje przedstawiciel cieszyńskich stróżów prawa.

Prowadzący sprawę policjanci zawnioskowali do prokuratora o wydanie nakazu zatrzymania, który przychylił się do wniosku. Podejrzany o przestępstwa mężczyzna został zatrzymany w swoim domu. Był całkowicie zaskoczony wizytą policjantów z Komisariatu Policji w Strumieniu w miejscu zamieszkania. 26-latek był przekonany, że jego działalność jest całkiem anonimowa i nie zostanie wykryta.

W toku postępowania policjanci zgromadzili materiał, który udowodnił 26-latkowi popełnienie 25 oszustw internetowych. Grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.