Wiadomości

  • 24 czerwca 2024
  • 30 czerwca 2024

Wielcy wśród wielkich. Wybitni cieszyniacy zostaną włączeni do Panteonu Górnośląskiego

Z rekomendacji Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie, w sobotę 29 czerwca uroczyście włączeni do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach zostali kolejni przedstawiciele Ziemi Cieszyńskiej: profesor Józef Buzek, a także Ludwik Konarzewski senior i Ludwik Konarzewski junior.

Od lewej: prof. Józef Buzek, Ludwik Konarzewski Senior, Ludwik Konarzewski Junior
Od lewej: prof. Józef Buzek, Ludwik Konarzewski senior, Ludwik Konarzewski junior · fot. Materiały prasowe


  • Profesor Józef Buzek - polski statystyk, ekonomista, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy i senator I kadencji w II RP z ramienia PSL "Piast", organizator i pierwszy dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego, polski protoplasta paneuropeizmu, dziadek stryjeczny Premiera Jerzego Buzka.
  • Ludwik Konarzewski senior i Ludwik Konarzewski junior - polscy malarze, rzeźbiarze i pedagodzy plastycy, społecznicy, działający na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim.


W poprzednich latach Muzeum Sarkandrowskie w Skoczowie wprowadziło do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach:

  • 2023 rok - Helenę Molak - emisariuszkę Wincentego Witosa, polską socjolożkę, działaczkę ruchu ludowego.
  • 2022 rok - prof. Jana Hermę - „rzeźbiarza ekumenicznego”, polskiego artystę rzeźbiarza, twórcę pomników, medaliera, pedagoga, profesora sztuki, społecznika.


W tym roku w poczet 206. wielkich osobowości Śląska minionego stulecia zostanie włączonych 21 osób.

Powołana instytucja kultury jest pomnikiem upamiętniającym powrót Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej w 1922 roku, jak również, formą uznania i podziękowania dla OSÓB, za wierność i poświecenie dla małej Ojczyzny. Tworzona od podstaw instytucja kultury jest szkołą ukazującą praktyczne formy patriotyzmu. Działalność instytucji to także próba wypełnienia luki pamięci i naprawienia zaniedbań związanych z przechowaniem i przekazywaniem świadectw o historii. Powstanie Panteonu Górnośląskiego i jego działalność ma zmierzać do przywrócenia obiektywnego i rzetelnego przekazu historycznego z uwzględnieniem ważnych dla Śląska postaci.

Panteon Górnośląski w Katowicach mieści się w przyziemiu katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla. Panteon został otwarty w czerwcu 2022 roku, z okazji stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Jest to ważne miejsce na kulturalnej mapie Katowic, Śląska i Polski. Instytucja prowadzona jest przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice.

Wielcy wśród wielkich. Wybitni cieszyniacy włączeni do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach
fot. Materiały prasowe

mp / cieszyn.news

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.