Wiadomości

  • 24 czerwca 2024

O czym pamiętać przed budową domu?

Materiał partnera:

]Każdy, kto stoi przed wyzwaniem polegającym na budowie własnego domu, musi zdawać sobie sprawę z tego, jak trudne i czasochłonne jest to zadanie. Do każdej tego typu inwestycji trzeba się w należyty sposób przygotować, zarówno pod kątem formalnym, jak i uzbroić w niezbędną wiedzę. Wiele osób zastanawia się, o czym trzeba pamiętać już na wstępnych etapach przedsięwzięcia? Spróbujmy rozwiać wszelkie wątpliwości! Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, ale jego realizacja nie zawsze jest taka prosta, szybka i przyjemna. Mowa tutaj o wysokich kosztach, ale również biurokracji oraz o tym, że nie obejdzie się bez dobrych fachowców, a tych ze świecą szukać. Podpowiadamy jednak, o czym nie można zapomnieć, aby dobrze rozpocząć inwestycję i uniknąć jak największej liczby komplikacji.

O czym pamiętać przed budową domu?


Od czego zacząć budowę domu?

Do każdej budowy trzeba przede wszystkim podejść w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę wszelkie istotne czynniki. Tak naprawdę, budowa domu rozpoczyna się od zakupu samego gruntu. Ważne, aby działka była uzbrojona, równa, trzeba też sprawdzić glebę oraz poziom wód gruntowych, ponieważ będzie mieć to niebagatelne znaczenie dla później inwestycji. Na tym etapie właściciel musi uzyskać m.in. wypis i wyrys z planu miejscowego; mapę zasadniczą i do celów projektowych; decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej jeśli wcześniej taka zachodziła; oświadczenie o możliwości przyłączenia do sieci. W wielu przypadkach nie obejdzie się też bez opinii geotechnicznej, a nawet uzyskaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu do drogi publicznej. Ponadto, niezbędny jest oczywiście projekt budowlany, mapę budynku z lokalizacja na działce, rysunek techniczny bryły itp.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy budowie domu?

Od dwóch lat, przypomnijmy, wiele domów może być budowanych w tzw. uproszczonej procedurze, co otwiera przed właścicielami spore możliwości. Przede wszystkim jest to spore ułatwienie, ponieważ nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę, co wiązało się dawniej z szeregiem formalności, ale też wieloma miesiącami załatwiania sprawy w urzędach. Poza tym, nie trzeba już ustanawiać kierownika budowy ani też prowadzić dziennika, co znacząco obniża koszty.

O czym jeszcze pamiętać budując własny dom?

Nie można jednak zapominać o wielu - wydawać by się mogło - drobnych kwestiach takich jak choćby prawidłowe przyłączenie do sieci gazowej, elektrycznej, ale także wodno-kanalizacyjnej. Warunki do tego trzeba przygotować jeszcze przed wykopem fundamentów, szczególnie jeśli inwestor wie, że mogą być z tym jakieś problemu. Świetnym przykładem jest brak na danym terenie zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Tymczasem to na właścicielu gruntu spoczywa obowiązek właściwego odprowadzania ścieków. Receptą na to są przydomowe oczyszczalnie ścieków, które obecnie zyskują bardzo dużą popularność. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii, sprawdzić dostępne rozwiązania, szczególnie, że mówimy o tak ważnej kwestii jak prawidłowa gospodarka kanalizacyjna w prywatnym gospodarstwie domowym.