Wiadomości

  • 4 lipca 2024

Oszuści nie próżnują. Tym razem 64-latek padł ofiarą sposobu "na akcje Orlenu" - stracił 23 000 zł

Cieszyńscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed różnymi odmianami oszustw inwestycyjnych, które są coraz częstsze. Oszuści zamieszczają reklamy fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych, nierzadko wykorzystując wizerunki znanych osób, jak politycy, biznesmeni, dziennikarze i sportowcy. Coraz częściej stosują również filmy deepfake, tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, aby uwiarygodnić swoje działania. Kolejny oszukany zgłosił się piątek.

Policjanci ostrzegają przed kolejnymi oszustwami. Tym razem "na pracownika wodociągu"
Policjanci ostrzegają przed kolejnymi oszustwami. Tym razem "na pracownika wodociągu" · fot. KPP Cieszyn


64-letni mężczyzna zawiadomił, że został oszukany przez grupę, która zamieściła reklamę w internecie, a dokładniej na facebooku. Występowały w niej twarze celebrytów - dziennikarzy, zachęcających do inwestowania w akcje Orlenu. Skuszony obietnicą szybkich, łatwych i "bezpiecznych" kliknął link i zarejestrował swój numer telefonu. Szybko oddzwonili "konsultanci". Pokrzywdzony wykonywał polecenia doradców, instalował oprogramowanie, dokonał przelewu, a potem przelewy już „same się robiły”. Niestety, przestępcom udało się wyłudzić ponad 23 tysiące złotych.

Policjanci po raz kolejny przestrzegają!

W obecnych czasach wszyscy poruszamy się w internecie, tam mamy pieniądze, dokumenty. Tam teraz przenosi się również przestępczość!

Fałszywe wiadomości pojawiają się najczęściej na platformach społecznościowych i zawierają link do rejestracji na platformie inwestycyjnej. Po podaniu danych kontaktuje się rzekomy „doradca inwestycyjny”, który namawia do przelania pieniędzy. W rzeczywistości jest to pułapka zastawiona na chętnych do inwestowania i pomnażania swoich funduszy.

Kierujmy się uniwersalnymi prawdami o zdrowym sceptycyzmie wobec ofert obiecujących szybkie zyski bez wysiłku: "Nie ma nic za darmo!", "Nie ma darmowych obiadów!" itd.

Stróże prawa apelują o zachowanie rozsądku oraz zgłaszanie podejrzanych stron „inwestycyjnych" na http://www.incydent.cert.pl.

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.