Wiadomości

  • 9 lipca 2024
  • 11 lipca 2024

Zmarł Jerzy Stuhr. Wybitny aktor był związany z Cieszynem

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, wybitny aktor, reżyser filmowy, teatralny, operowy, scenarzysta, rektor, profesor, pedagog. Artysta był związany z Cieszynem.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jego matka była księgową w Miejskim Handlu Detalicznym oraz w teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, a ojciec - prokuratorem.

Gdy miał sześć lat, przeniósł się z rodzicami do Katowic, później do Cieszyna, aż w końcu osiedlili się w Bielsku-Białej, gdzie ukończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. W okresie licealnym zaczął występować na scenie jako aktor i udzielał się w szkolnych kółkach teatralnych. Pracował także jako bileter i organizator widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej.

O swoich związkach z Cieszynem Jerzy Stuhr mówił w 2014 roku podczas spotkania autorskiego w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej.

- Zawsze jak zobaczę jelenie nad hotelem, to się wzruszam. Mieszkałem w tym hotelu jak miałem dwa lata, mój ojciec tu pracował. Wzrusza mnie także teatr. Był czas, że scena bielska i cieszyńska były pod jedną dyrekcją. Jako młody adept statystowałem w Bielsku i często przyjeżdżałem do Cieszyna, patrzyłem na ten piękny teatr, który był dla mnie wspomnieniem Krakowa, który jest miniaturą Teatru Słowackiego jak i wiedeńskiej sceny. Potem była długa przerwa, bo cieszyński teatr był w remoncie - mówił Jerzy Stuhr, cytowany przez portal naszemiasto.pl.

- Jak dziś pamiętam, że pierwszym przedstawieniem, które wystawiono po tej przerwie byli "Emigranci" Sławomira Mrożka w reżyserii Andrzeja Wajdy, w wykonaniu moim i Andrzeja Bińczyckiego. Potem były festiwale filmowe, Era Nowe Horyzonty, teraz Kino na Granicy, ile tu pięknych filmów widziałem. W zeszłym roku pokazywałem "Duże Zwierzę" - wyznawał wybitny aktor.

- Cieszyn jest zawsze w mojej pamięci bardzo blisko, stąd miałem profesorów w liceum, pamiętam wycieczki szkolne do Cieszyna. Mam stąd bardzo dużo wspomnień. Zawsze bliska jest mi atmosfera Cieszyna, tutaj jest bardzo duże środowisko inteligenckie, uwielbiam tutaj grać, bo poziom widowni jest niesłychanie wrażliwy na to, co my prezentujemy - podsumował Stuhr.

Loading...

mp / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.