Wiadomości

  • 10 lipca 2024
  • 12 lipca 2024

Świetne wyniki maturzystów z powiatu cieszyńskiego! Są na 2. miejscu w województwie!

We wtorek 9 lipca w systemie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych zostały opublikowane wstępne wyniki tegorocznych matur, które odbyły się w maju.

Świetne wyniki maturzystów z powiatu cieszyńskiego! Są na 2. miejscu w województwie!
Świetne wyniki maturzystów z powiatu cieszyńskiego! Są na 2. miejscu w województwie! · fot. Powiat cieszyński


Maturzyści z terenu powiatu cieszyńskiego zajęli 2. miejsce wśród zdających egzamin dojrzałości w całym województwie śląskim z wynikiem 89,26%. Na pierwszym miejscu znajdują się maturzyści z powiatu kłobuckiego, zdobywając 90,91%, a na trzecim powiat lubliniecki z wynikiem 89,18%.

- To wielki sukces uczniów naszych szkół! To wielki sukces nauczycieli, to również dowód na ich szczególne zaangażowanie w proces edukacyjny młodego pokolenia. Kochani Maturzyści życzę Wam spełnienia najskrytszych marzeń, wspaniałych wakacji i studiowania na wybranych przez siebie kierunkach - mówi Janina Żagan, Starosta Cieszyński.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2024 roku, obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, wybranego języka obcego nowożytnego, matematyki oraz jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Ogólnopolski wynik zdawalności egzaminu dojrzałości to 84,1%. Do poprawki ma prawo 10,4% maturzystów. Egzaminu nie zdało 5,5% tegorocznych absolwentów.

Mapę egzaminów można znaleźć pod tym linkiem: https://mapa.wyniki.edu.pl/MapaEgzaminow/. Po kliknięciu kolejno na województwo, powiat cieszyński, a następnie daną gminę, możecie sprawdzić dane dla każdej ze szkół z przedmiotów i testów na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Maturzyści mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU, zarówno z poszczególnych zdawanych przedmiotów, jak i z poszczególnych zadań.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w skali kraju spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 88,6%, a prawo do poprawki w sierpniu ma 7,6%. Jeśli chodzi o absolwentów techników, maturę zdało 78,1 %, a prawo do poprawki ma 14,5%. Maturę z polskiego zdało 95% maturzystów, a z matematyki 89%.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru.

mp / cieszyn.news

źródło: powiat.cieszyn.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.