Wiadomości

  • 23 sierpnia 2023

Cieszyński szpital ma nowy tomograf. Wykorzystuje sztuczną inteligencję

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarta została nowa pracownia tomografii komputerowej. Pozyskany przez placówkę sprzęt pozwoli na szybsze i dokładniejsze badania pacjentów.

Otwarcie nowej pracowni tomografii komputerowej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, 22.8.2023 · fot. Szpital Śląski w Cieszynie


Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 3,4 mln zł, z czego większość (85%) stanowiły fundusze unijne - pozostałą część sfinansował Powiat Cieszyński. Zakupiono niezwykle nowoczesny tomograf, który wykorzystuje między innymi sztuczną inteligencję, zapewniając bardzo precyzyjne wyniki. - Najwyższej klasy, nowy sprzęt to 64-rzędowy, 128-warstwowy aparat, który zastąpił wyeksploatowany 16-letni tomograf. Okres realizacji kolejnej, ważnej inwestycji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zamknął się w 3 miesiącach. W tym czasie wykonano niezbędne prace adaptacyjne, dostarczono aparat do placówki, a następnie zrealizowano pełen montaż wszystkich instalacji i zabezpieczenia, tak aby urządzenie zostało dopuszczone do użytkowania. Miejsce zostało tak zaprojektowane, aby pacjenci czuli się komfortowo, a personel medyczny miał możliwość przeprowadzenia jak najdokładniejszego badania - wyjaśnia Adam Śliż, zastępca dyrektora szpitala ds. techniczno-gospodarczych.

Na uroczystym otwarciu pracowni obecni byli między innymi wicemarszałek województwa Śląskiego Anna Jedynak, posłanka Małgorzata Pępek oraz starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. - Dzięki zwiększeniu dostępu do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych choroby i stany zdrowotne pacjentów będą mogły być szybciej i dokładniej zdiagnozowane. W rezultacie wartość tej inwestycji wyrażona w liczbie istnień ludzkich stanowi symboliczny wyraz tego, jak głęboko angażuje się szpital i władze lokalne w poprawę opieki zdrowotnej i dobrostanu społeczności. To zdecydowanie krok w stronę budowania zdrowszego i bardziej opiekuńczego środowiska, w którym pacjenci mogą liczyć na skuteczną i efektywną opiekę medyczną - mówił starosta.

Nowa pracownia będzie działać całą dobę, przy czym w ciągu dnia wykonywane będą badania głównie pacjentom szpitalnym i ambulatoryjnym. - Całodobowo natomiast wykonywane są badania pacjentom ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Z nowego tomografu będą mogli skorzystać również pacjenci, którzy otrzymali skierowania w ramach NFZ od lekarzy specjalistów - wyjaśnia dr Tomasz Paleczny, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej cieszyńskiego szpitala.

kr / cieszyn.news

źródło: Szpital Śląski w Cieszynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.