Wiadomości

  • 13 września 2023

Tramwaj już jeździ. Wkrótce dojedzie do Cieszyna

Na ukończeniu jest już replika cieszyńskiego przedwojennego tramwaju, który konstruuje wrocławskie przedsiębiorstwo. Zanim jednak trafi on do Cieszyna, odwiedzi jeszcze Gdańsk.

Filmem z wyjazdu repliki cieszyńskiego tramwaju z zajezdni pochwaliła się burmistrz Staszkiewicz
Filmem z wyjazdu repliki cieszyńskiego tramwaju z zajezdni pochwaliła się burmistrz Staszkiewicz · fot. facebook.com/StaszkiewiczGabriela


- W czwartek nasz cieszynski tramwaj wyjechał na chwilę z hali przy wrocławskiej Starej Zajezdni Popowice w której się "ponownie narodził" - napisała w mediach społecznościowych burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

To wierna replika tramwaju, który po mieście nad Olzą jeździł w latach 1911-1921. Konstrukcja opiera się na historycznych rysunkach technicznych opracowanych przez praską firmę Ringhoffer, która była producentem oryginału.

Jak mówiła niedawno burmistrz Staszkiewicz, po zakończeniu budowy tramwaj pojedzie do Gdańska. - Jest to jedyny w swoim rodzaju wagon tramwajowy w Polsce, dlatego też jego producent postanowił go wystawić na targach transportowych w październiku. Niedługo potem zostanie nam dostarczony - wyjaśniała.

Stanie przy powstającym Centrum Informacji Transgranicznej, które buduje się - chociaż z pewnymi problemami - na ul. Zamkowej. Koszt budowy pojazdu wynosi 1,7 mln zł, z czego 260 tys. zł to pieniądze z miejskiej kasy. Resztę pokryją fundusze unijne.

Loading...

kr / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.