Wiadomości

  • 14 września 2023
  • 17 września 2023

Murale, które redukują smog. Nie zastąpią drzew, ale promują kulturę Śląska Cieszyńskiego

Blok przy ulicy Szymanowskiego 3 ozdobiony został już "muralem po cieszyńsku". Za pomysłem stoi Fundacja Aktywności Społecznej "Cieszynianka", której projekt został wybrany przez mieszkańców w budżecie obywatelskim.

Murale po cieszyńsku
Murale po cieszyńsku · fot. kr / cieszyn.news


Ów projekt zakłada namalowanie czterech murali na terenie miasta, przedstawiających charakterystyczne elementy kultury Śląska Cieszyńskiego. Wielkoformatowe malunki z takimi motywami można oglądać już na ścianach bloków przy ulicach: Barteczka 23 na osiedlu Bobrek Wschód, Popiołka 2 na osiedlu Podgórze oraz właśnie Szymanowskiego 3 na os. Liburnia.

Gotowe już murale zatytułowane są:

  • "Po naszymu" - przedstawia 70 słów z gwary cieszyńskiej
  • "Filigran cieszyński" - to unikalny sposób tworzenia biżuterii ze skręconego, srebrnego drutu, występujący tylko na Śląsku Cieszyńskim i znany od XVIII wieku
  • "Strój cieszyński" - przedstawiający klasyczny regionalny strój ludowy


Murale po cieszyńsku
Blok przy ul. Kamiennej 1 · fot. kr / cieszyn.news


Ozdobiona w ten sposób ma być też ściana bloku przy ul. Kamiennej 1, na której znajdzie się motyw strzelby Cieszynki - broni myśliwskiej wytwarzanej w Cieszynie od XVI wieku.

Każdy z murali będzie mieć dodatkowo tabliczkę, na której znajdzie się między innymi kod QR przekierowujący do definicji danego pojęcia w Wikipedii. Co ciekawe, farba użyta do powstawania malunków redukuje ilość smogu.

Murale po cieszyńsku
Mural przy ul. Popiołka 2 · fot. kr / cieszyn.news


- Producenci tego typu farb podają, że 1 mkw pokryty tego typu farbą może redukować ilość smogu jak 1 dojrzałe drzewo. Ilość redukowanego smogu jest uzależniona od wielu czynników a walor antysmogowy jest wyłącznie dodatkiem do murali i nie ma na celu zastąpienia drzew - wyjaśniają pomysłodawcy na stronie Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie.

Murale po cieszyńsku
Mural na ścianie bloku przy ul. Barteczka 23 · fot. kr / cieszyn.news


Łączny koszt przedsięwzięcia wynosi blisko 180 tys. zł.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.