Wiadomości
- 17 września 2023
Murale, które redukują smog. Nie zastąpią drzew, ale promują kulturę Śląska Cieszyńskiego
Blok przy ulicy Szymanowskiego 3 ozdobiony został już "muralem po cieszyńsku". Za pomysłem stoi Fundacja Aktywności Społecznej "Cieszynianka", której projekt został wybrany przez mieszkańców w budżecie obywatelskim.
Ów projekt zakłada namalowanie czterech murali na terenie miasta, przedstawiających charakterystyczne elementy kultury Śląska Cieszyńskiego. Wielkoformatowe malunki z takimi motywami można oglądać już na ścianach bloków przy ulicach: Barteczka 23 na osiedlu Bobrek Wschód, Popiołka 2 na osiedlu Podgórze oraz właśnie Szymanowskiego 3 na os. Liburnia.
Gotowe już murale zatytułowane są:
- "Po naszymu" - przedstawia 70 słów z gwary cieszyńskiej
- "Filigran cieszyński" - to unikalny sposób tworzenia biżuterii ze skręconego, srebrnego drutu, występujący tylko na Śląsku Cieszyńskim i znany od XVIII wieku
- "Strój cieszyński" - przedstawiający klasyczny regionalny strój ludowy
Ozdobiona w ten sposób ma być też ściana bloku przy ul. Kamiennej 1, na której znajdzie się motyw strzelby Cieszynki - broni myśliwskiej wytwarzanej w Cieszynie od XVI wieku.
Każdy z murali będzie mieć dodatkowo tabliczkę, na której znajdzie się między innymi kod QR przekierowujący do definicji danego pojęcia w Wikipedii. Co ciekawe, farba użyta do powstawania malunków redukuje ilość smogu.
- Producenci tego typu farb podają, że 1 mkw pokryty tego typu farbą może redukować ilość smogu jak 1 dojrzałe drzewo. Ilość redukowanego smogu jest uzależniona od wielu czynników a walor antysmogowy jest wyłącznie dodatkiem do murali i nie ma na celu zastąpienia drzew - wyjaśniają pomysłodawcy na stronie Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie.
Łączny koszt przedsięwzięcia wynosi blisko 180 tys. zł.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.