Wiadomości

  • 31 sierpnia 2023
  • 5 września 2023

Piękny gest małżeństwa Pipes'ów. Okrągła suma na konserwację cmentarzy

Pod koniec lipca zmarła Irena Roth - małżonka profesora Richarda Pipesa, urodzonego w Cieszynie byłego doradcy prezydenta USA Ronalda Reagana, wybitnego sowietologa, polityka i wykładowcy Uniwersytetu Harvarda. Małżeństwo pozostawiło po sobie spadek (Pipes zmarł w 2018 roku) i jednym z jego beneficjentów zostało miasto Cieszyn.

Cmentarze żydowskie przy ul. Hażlaskiej w Cieszynie - 28.8.2023 · fot. KR / cieszyn.news


Jak wynika z otwartego niedawno testamentu, 5% majątku małżeństwa ma trafić właśnie nad Olzę. Szacunki mówią o 250 tys. dolarów, czyli około milionie złotych. Kwota ta ma być przeznaczona - zgodnie z wolą zmarłych - na konserwację dwóch zabytkowych cmentarzy żydowskich przy ul. Hażlaskiej w Cieszynie.

- Informacja o spadku dotarła do nas po smutnej wiadomości o śmierci żony profesora. Ich syn Daniel Pipes poinformował nas, że jesteśmy beneficjentem testamentu - mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

- Stary i nowy cmentarz należą do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, rozmawiałam już z panią Dorotą Wiewiórą na temat współpracy. To ważne dla wielu mieszkańców miasta, a także turystów, którzy odwiedzają te miejsca - jeden z naszych szlaków turystycznych nazwany jest przecież "śladem cieszyńskich żydów" - dodaje.

Na przekazanie spadku miasto będzie musiało poczekać kilka miesięcy, bowiem muszą zostać załatwione sprawy formalne. Ratusz jednak już teraz otworzył specjalne konto dolarowe, na które wpłynąć mają pieniądze. W tym czasie będą prowadzone rozmowy na temat zakresu prac renowacyjnych.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.