Wiadomości

  • 11 listopada 2023

[FOTO] Święto Niepodległości w Cieszynie. "Ta data przypomina nam o poświęceniu naszych przodków"

Nabożeństwem ekumenicznym w Kościele Jezusowym o godzinie 9:00 rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie na rynku.

Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2023 · fot. UM Cieszyn


Po nabożeństwie uczestniczący w obchodach przeszli na Plac Wolności, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Odśpiewano także hymn państwowy, a przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości nieopodal Liceum im. Mikołaja Kopernika.

Kwiaty złożono także pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego (przy Domu Narodowym), pod tablicą Józefa Piłsudskiego na ul. Głębokiej oraz pod Pomnikiem Legionistów na Zamkowej.

W południe na Rynku odśpiewany został ponownie hymn państwowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Gabriela Staszkiewicz. - To niezwykle ważna data, która przypomina nam o poświęceniu, pracy i determinacji, jakie nasi przodkowie włożyli, aby nasz kraj mógł stać się wolnym i niepodległym. To dzięki nim możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i równością, a nasza Ojczyzna może być dumna ze swojej historii i osiągnięć - podkreślała.

Warto przypomnieć, że jednym z wydarzeń towarzyszących dzisiejszym obchodom będzie uroczysta sesja rad samorządów Ziemi Cieszyńskiej, w trakcie której zostaną wręczone Srebrne Cieszynianki.

kr / cieszyn.news

źródło: UM Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.