Wiadomości

  • 6 września 2023
  • 7 września 2023

Spacer po cmentarzu żydowskim przyciągnął wielu chętnych. "To nowy wymiar tego historycznego miejsca"

W niedzielę (3 września) po starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie licznie przybyłych zwiedzających oprowadzali Irena French - dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego - oraz Stanisław Kawecki, sekretarz miasta.

Spacer po starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie - 3.9.2023 · fot. kr / cieszyn.news


Powstanie starego cmentarza żydowskiego w Cieszynie datowane jest na 1647 rok. Nekropolia zlokalizowana była na gruntach rodziny Singerów - pierwszej wyznania mojżeszowego, która osiedliła się na Ziemi Cieszyńskiej. Ich prywatną własnością przestał być w 1785 roku, kiedy to został sprzedany gminie żydowskiej.

Spacer zorganizowany przez dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego trwał ponad 3 godziny i cieszył się sporym zainteresowaniem. - Zaprosiliśmy dziś Państwa na rekonesansowy spacer po Starym Cmentarzu Żydowskim w wersji wyjątkowej, bo w połączeniu z opowieścią o cmentarnej zieleni, która jakże okazuje się interesująca! Stanisław Kawecki po mistrzowsku wprowadził nas do świata bujnej roślinności, w której zatopiona jest ta najstarsza i najcenniejsza zachowana cieszyńska nekropolia. Bardzo za to dziękujemy! To jest doprawdy nowy wymiar tego historycznego miejsca - napisała w mediach społecznościowych Irena French.

Warto dodać, że do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt "W duchu minionych lat - poczuj wszystkimi zmysłami historię o świecie, którego już nie ma". To przedsięwzięcie, które ma popularyzować wiedzę o żydowskim dziedzictwie Śląska Cieszyńskiego, poprzez serię spotkań, koncertów, lekcji historii, zajęć plenerowych, a nawet wydarzeń kulinarnych. Do 12 września trwa głosowanie na portalu ebo.slaskie.pl.

Warto też przypomnieć, że miasto Cieszyn ma otrzymać około milion złotych w spadku po prof. Richardzie Pipesie. Ten zmarły w 2018 roku wybitny sowietolog, doradca prezydenta USA Ronalda Reagana - wraz z małżonką Ireną Roth, która odeszła w lipcu br. - zapisali taką sumę na utrzymanie obu cieszyńskich cmentarzy żydowskich. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.