Wiadomości

  • 14 lutego 2024
  • 15 lutego 2024

Ruszą prace projektowe na linii kolejowej Skoczów - Bielsko-Biała. Jedenaście ofert w przetargu

11 ofert wpłynęło do PKP PLK w ramach przetargu na wykonanie projektu przebudowy odcinka linii kolejowej między Bielskiem-Białą a Skoczowem.

Rusza przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej rewitalizacji linii 190 między Skoczowem a Bielskiem-Białą
Jedenaście ofert zgłoszono w przetargu na wykonanie projektu przebudowy linii kolejowej nr 190 między Skoczowem a Bielskiem-Białą · fot. PKP PLK


PKP na wykonanie projektu przebudowy chce przeznaczyć blisko 14 milionów złotych, a prace potrwać mają trzy lata. Sześć przesłanych ofert mieści się w budżecie, najtańszą złożyło konsorcjum spółek Koltech Infra z Katowic i Infrares z Warszawy - opierwa na kwotę blisko 12 milionów złotych.

Warto dodać, że do przetargu zgłosiły się także konsorcja spółek polsko-włoskich czy polsko-koreańskich.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku została podpisana umowa na finansowanie 22-kilometrowego bielsko-skoczowskiego odcinka linii kolejowej nr 190 w ramach programu Kolej+. Łączny jej koszt wyniesie 350 milionów złotych, a start prac budowlanych planowany jest na 2027 rok.

- Dzięki odbudowie linii kolejowej na odcinku Bielsko-Biała - Skoczów, mieszkańcy Bielska zyskają szybkie i wygodne połączenie ze Skoczowem i dalej, z Cieszynem i Wisłą. Mieszkańcy Cieszyna i Wisły dojadą pociągiem do Bielska-Białej oraz dalej, do Krakowa. Takie połączenie będzie dużym ułatwieniem także dla studentów czy turystów - mówi nam Katarzyna Głowacka z PKP PLK S.A.

Pierwsze pociągi mają wyruszyć na trasy dwa lata później - czas przejazdu między Skoczowem a Bielskiem-Białą ma wynosić 36 minut, a między Cieszynem a Bielskiem-Białą - niecałą godzinę. Składy będą jeździć z prędkością 80 km/h, z możliwością odcinkowego zwiększenia prędkości do 100 i do 120 km/h.

Przebudowane lub wybudowane zostaną stacje kolejowe Bielsko-Biała Zachód, Bielsko-Biała Listopadowa, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Aleksandrowice, Bielsko-Biała Os. Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Wapienica, Jaworze Jasienica, Jasienica k. Bielska, Grodziec Śląski, Pogórze, Skoczów Bajerki II.

- Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - dodaje Głowacka.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.