Wiadomości

  • 29 lutego 2024

Nie ma pediatrii w Cieszynie, więcej pacjentów trafia do Bielska-Białej

Jak twierdzi dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, ubiegłoroczny znaczny wzrost liczby pacjentów w placówce jest wynikiem między innymi zamknięcia oddziału pediatrii Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej
fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


8175 młodych pacjentów było hospitalizowanych w ubiegłym roku w bielskim Szpitalu Pediatrycznym. To o prawie 2 tysiące więcej, niż w latach 2018 i 2019.

- Na tę najwyższą od lat liczbę hospitalizacji w naszym szpitalu wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze zamknięta została pediatria w szpitalu w Cieszynie, co sprawiło, że zwiększyła się u nas liczba pacjentów z powiatu cieszyńskiego. Po drugie, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zwiększyliśmy liczbę zabiegów planowych. Ma to związek z pandemią, gdyż część rodziców i opiekunów rezygnowała wówczas z takich zabiegów chcąc chronić dzieci przed koronawirusem. Teraz mają możliwość, aby ten planowy zabieg został wykonany - mówi Katarzyna Czauderna, Dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Najwięcej przyjęć zanotował w ubiegłym roku oddział pediatryczny (2993 hospitalizacji). Na oddziale chirurgii dziecęej przebywało 2380 pacjentów, na oddziale niemowlęcym - 1226, na oddziale otolaryngologii dziecięcej - 1146, na oddziale psychiatrycznym dzieci i młodzieży - 368, a na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci - 62.

Dużo pracy miał też personel przyszpitalnych poradni specjalistycznych - we wszystkich udzielono ponad 46 tysięcy porad. W szpitalnej Izbie Przyjęć udzielono łącznie 22 861 porad, w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży - 3957, a w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielono 12 444 porad.

kr / cieszyn.news

źródło: Szpital Pediatryczny

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.