Wiadomości

  • 13 marca 2024

Od czwartku solidny bat na pijanych kierowców. Będą tracić samochody!

Od czwartku, 14 marca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które zrewolucjonizują walkę z pijanymi kierowcami. Będą oni tracić samochody lub będą zobligowani do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa równowartości pojazdu, którym kierowali w chwili popełnienia przestępstwa.

48422420 940839006110106 6003206652977741824 n
Od czwartku solidny bat na pijanych kierowców. Będą tracić samochody! · fot. archiwum Bielskie Drogi


Ta zmiana przepisów to odpowiedź ustawodawcy na powszechny problem z zagrożeniem na drogach, które sprowadzają na siebie i innych pijani kierowcy. Nowe przepisy mają nie tylko karać, ale działać prewencyjnie, mające na względzie ochronę życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Wszak nie jest tajemnicą, że część zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu kierowców, za nic ma utratę prawa jazdy i decyduje się ponownie wsiąść za kierownicę, często znów pod wpływem alkoholu. Teraz jeśli ich pojazd będzie skonfiskowany, będzie im znacznie trudniej działać w stanie recydywy.

Zmiany, które weszły w życie wprowadzają zasadę, że konfiskata samochodu jest obligatoryjna w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo, przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.


Co z autami służbowymi i czy są wyjątki?Konfiskata samochodu dotyczy również pojazdów w leasingu lub wynajmie długoterminowym. W takich przypadkach, jeśli kierowca nie jest formalnym właścicielem pojazdu, może zostać obciążony karą finansową równą wartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Wycena pojazdu będzie średnią rynkową danego modelu i rocznika. To ważny aspekt ponieważ setki tysięcy pojazdów jest użytkowanych w ramach leasingu lub wynajmu długoterminowego. Rocznie w Polsce rejestruje się ponad 200000 samochodów w leasingu lub wynajmie długoterminowym.

Nowe przepisy wprowadzają również wyjątki od reguły konfiskaty. Jeśli kierowca prowadził pojazd służbowy podczas wykonywania obowiązków zawodowych, nawet będąc w stanie nietrzeźwości, to auto nie podlega konfiskacie. W takich przypadkach sąd może nałożyć nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Eksperci są zgodnie, że prowadzenie konfiskaty samochodu za jazdę po alkoholu stanowi znaczący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Podkreślają, że jest to świadectwo rosnącej odpowiedzialności społecznej i prawnej wobec pijanych kierowców, który co roku powodują tysiące wypadków.

Co z samochodem po konfiskacie?Po konfiskacie samochodu, pojazd może zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa, a następnie trafi na licytację. W przypadkach, gdy samochód nie jest własnością kierowcy (np. w leasingu), sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu. Decyzja o konfiskacie lub jej równowartości zależy od okoliczności sprawy i jest wydawana przez sąd. Przepadek pojazdu następuje po orzeczeniu sądu w oparciu o dowody przedstawione przez prokuraturę i policję.

sid / cieszyn.news

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.