Wiadomości

  • 14 marca 2024

Konfiskata aut pijanym kierowcom możliwa, ale nie obligatoryjna. Rząd wycofuje się ze zmian

Tuż przed wejściem w życie przepisów, które nakazywały konfiskatę aut pijanym kierowcom, Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z tak rewolucyjnych zmian.

Za jazdę pod wpływem (minimum 1,5 promila) miała grozić obligatoryjna konfiskata auta
Za jazdę pod wpływem (minimum 1,5 promila) miała grozić obligatoryjna konfiskata auta. Rząd jednak wycofuje się ze zmian · fot. KPP Cieszyn


Pisaliśmy: Od czwartku solidny bat na pijanych kierowców. Będą tracić samochody!

Przepisy te uchwalone zostały jeszcze w poprzedniej kadencji i miały wejść w życie w czwartek (14 marca). Obecne władze resortu sprawiedliwości w ostatniej chwili uznały, że mogą być sprzeczne z Konstytucją i de facto są martwe.

O zmianie informuje Radio Zet:

Przygotowywana [przez Ministerstwo Sprawiedliwości - dop. red. ]nowelizacja ma znieść obowiązkową, fizyczną konfiskatę aut. Taka opcja nadal pozostaje w prawie, ale sąd według swojego uznania będzie mógł orzec inne kary, np. nawiązkę w wysokości wartości auta, gdy samo odebranie samochodu sędzia uzna za bezcelowe, zbyt radykalne, czy skomplikowane prawnie.

Obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości uważa, że zmuszanie sędziów do obligatoryjnego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może okazać się sprzeczne z konstytucją i narazić skarb państwa na ogromne odszkodowania.

kr / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.