Wiadomości

  • 21 marca 2024

Elżbietanki i Bonifratrzy ze wsparciem z miasta. Dofinansowanie na remonty zabytków

Rada Miejska w Cieszynie przeznaczy łącznie 92 tysiące złotych na prace remontowe przy dwóch zabytkowych budynkach. Należą one do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety oraz Konwentu Zakonu Bonifratrów.

Urząd Miejski w Cieszynie, Ratusz, rada miejska, ilustracyjne
fot. mp / cieszyn.news


Elżbietanki otrzymają z miejskiej kasy 39 tysięcy złotych na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i odwodnienie fundamentów budynku klasztorno-szpitalnego przy ul. Katowickiej 1. Kwota ta stanowić będzie około 44% całości kosztów inwestycji.

Zakon Bonifratrów otrzyma z kolei 53 tysiące złotych na wymianę okien na pierwszym piętrze segmentu budynków zakonnych przy placu Londzina 1. To blisko 50% kosztów inwestycji.

O dofinansowanie z miejskiej kasy wnioskował także - w imieniu wspólnoty przy ul. Korfantego 9 - Bartłomiej Blicharski. Pieniądze miały pozwolić wykonanie ekspertyz, programów, badań i konserwację fasady kamienicy pod tym adresem. Ratusz jednak wniosek odrzucił, argumentując to faktem, że budynek jest jedynie uwzględniony w Gminnej Ewidencji Zabytków, a nie w rejestrze zabytków.

Uchwała została przyjęta na czwartkowej (21 marca) sesji Rady Miejskiej.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.