Wiadomości

  • 23 marca 2024

3 promile i brak uprawnień do jazdy. Cieszyński policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Policjant z cieszyńskiej drogówki, wracając do domu po służbie, wspólnie z patrolem policjantów ze Strumienia, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę dostawczego mercedesa. Jak się okazało, mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i jechał bez uprawnień. Teraz grozi mu za to kara do 3 lat więzienia, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z nowymi przepisami sąd zdecyduje też o przepadku pojazdu.

3 promile i brak uprawnień do jazdy. Cieszyński policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę
3 promile i brak uprawnień do jazdy. Cieszyński policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę · fot. KPP Cieszyzn


Wszystko działo się późnym wieczorem w minioną sobotę 16 marca, kiedy policjant po zakończonej służbie wracał do domu. Sierżant Paweł Bartoszek, który na co dzień pełni służbę w cieszyńskiej drogówce, jechał ulicą Londzina w Strumieniu. W pewnym momencie zwrócił uwagę na dostawczego mercedesa. Styl jazdy kierującego wzbudził w nim obawy, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu lub też mieć problemy zdrowotne, które wpływały na panowanie nad pojazdem. Policjant postanowił działać.

Powiadomił o swoich podejrzeniach dyżurnego, na bieżąco przekazując mu informacje, gdzie się znajduje. Dyżurny Komisariatu Policji w Strumieniu od razu skierował do wsparcia umundurowany patrol. Kilka chwil później policjanci wspólnie zatrzymali podejrzany pojazd. Wyniki kontroli jednoznacznie potwierdziły, że policjant miał rację. Kierowca mercedesa był nietrzeźwy. Wynik badania wykazał, że miał on ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dodatkowo podczas kontroli na jaw wyszło, że nietrzeźwy 36-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, ponieważ zostały mu one wcześniej zatrzymane za jazdę w stanie nietrzeźwości. Mundurowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zatrzymali i zabezpieczyli również samochód, sporządzając protokół tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego. W związku z tym, że pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, zatrzymany został także jego dowód rejestracyjny.

Za brak uprawnień oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości, mężczyźnie grozi kara do 3 lat więzienia, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z nowymi przepisami, sąd zdecyduje o przepadku pojazdu.

Policja przypomina, że od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Alkohol u kierowcy, który jest pod jego wpływem, zdecydowanie obniża zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie też wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca, to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco, włącz myślenie!

ar / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.