Wiadomości

  • 20 czerwca 2024
  • 23 czerwca 2024

Kto zaprojektuje odcinek linii z Bielska-Białej do Skoczowa? PKP PLK rozstrzygnęła ważny przetarg

To zakończenie kolejnego ważnego etapu rewitalizacji linii kolejowej numer 190 na odcinku od Bielska-Białej do Skoczowa. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opublikowała informację w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty w ramach przetargu nieograniczonego na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.

Rusza przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej rewitalizacji linii 190 między Skoczowem a Bielskiem-Białą
Kto zaprojektuje odcinek linii z Bielska-Białej do Skoczowa? PKP PLK rozstrzygnęła ważny przetarg · fot. PKP PLK


W ramach przetargu, w wyznaczonym do 22 stycznia terminie, złożono 11 ofert, z czego 6 mieści się w kwocie przeznaczonej na realizację zamówienia. Zamawiający informował, że na jego realizację zamierza przeznaczyć 13 983 215,70 zł brutto.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowała, że najkorzystniejszą ofertę w przetargu przedstawiło konsorcjum firm Koltech Infra z Katowic (lider) wraz z Infrares z Warszawy. Jej cena wyniosła 11 974 050 złotych.

Linia kolejowa nr 190 w rejonie osiedla Wojska Polskiego - stan obecny
Linia kolejowa nr 190 w rejonie osiedla Wojska Polskiego - stan obecny · fot. sid


W projekcie realizowanym w ramach Programu Kolej+ partycypować finansowo będą członkowie Aglomeracji Beskidzkiej oraz Województwo Śląskie. Wkład samorządowy to 15% wartości inwestycji. Za koordynację partnerstwa samorządowego odpowiada Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku została podpisana umowa na finansowanie 22-kilometrowego bielsko-skoczowskiego odcinka linii kolejowej nr 190 w ramach programu Kolej+. Jej łączny koszt wyniesie 350 milionów złotych, a start prac budowlanych planowany jest na 2027 rok.

Podpisanie umowy na finansowanie rewitalizacji linii nr 190 ze Skoczowa do Bielska-Białej - 28.9.2023 · fot. kr / cieszyn.news


Pierwsze pociągi mają wyruszyć na trasy dwa lata później - czas przejazdu między Skoczowem a Bielskiem-Białą ma wynosić 36 minut, a między Cieszynem a Bielskiem-Białą - niecałą godzinę. Składy będą jeździć z prędkością 80 km/h, z możliwością odcinkowego zwiększenia prędkości do 100 i do 120 km/h.

Przebudowane lub wybudowane zostaną stacje kolejowe Bielsko-Biała Zachód, Bielsko-Biała Listopadowa, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Aleksandrowice, Bielsko-Biała Os. Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Wapienica, Jaworze Jasienica, Jasienica k. Bielska, Grodziec Śląski, Pogórze, Skoczów Bajerki II.

Jest raport z konsultacji społecznych ws. linii nr 190 do Skoczowa
Jest raport z konsultacji społecznych ws. linii nr 190 do Skoczowa · fot. Aglomeracja Beskidzka


- Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - mówiła naszemu portalowi w lutym Katarzyna Głowacja z zespołu prasowego PKP PLK.

mp / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.