Wiadomości

  • 11 września 2023
  • 14 września 2023

[Historyczne ciekawostki] Rotunda w Cieszynie obchodzi 800-lecie?

Goleszów, Puńców, Iskrzyczyn, Ogrodzona czy Zamarski to miejscowości, które w tym roku obchodziły jubileusz 800-lecia pierwszej historycznej wzmianki o swoim istnieniu. Wszystkie one zostały wymienione w dokumencie z 1223 roku, w którym znalazł się też - prawdopodobnie - zapis o najsłynniejszym cieszyńskim zabytku.

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie
Pierwsza wzmianka o istnieniu rotundy św. Mikołaja w Cieszynie pochodzi z 1223 roku - sprzed równo 800 lat · fot. MP / cieszyn.news
.

Mowa oczywiście o Rotundzie św. Mikołaja. W piśmie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca do klasztoru norbertanek z Rybnika pojawia się bowiem zapis o "ecclesia sancti Nicolai". Są jednak pewne wątpliwości co do tego, czy faktycznie chodzi o samą Rotundę.

Sprawę poruszyły Teresa Rodzińska-Chorąży z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie:

"Z zachowanego tekstu nie wynika jednak w sposób oczywisty, iż wspomniany w dyplomie kościół jest tożsamy z rotundą na zamku. Analiza nielicznych zachowanych przekazów pisanych oraz rozpoznany już kontekst osadniczy zdają się wskazywać, iż wzmiankowany w dokumencie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca z roku 1223 kościół był świątynią zlokalizowaną poza grodem, zapewne w obrębie osady przedlokacyjnej. Jest więc prawdopodobne, iż w Cieszynie w pierwszej ćwierci XIII wieku stały co najmniej dwa kościoły - św. Mikołaja w późniejszym "suburbium" oraz rotunda w grodzie kasztelańskim. Podobnego zdania jest również prof. Idzi Panic. Uważa on jednak, że wezwanie kościoła w osadzie pozostaje nieznane, zaś rotunda na zamku poświęcona była św. Mikołajowi" - piszą autorki publikacji "Rotunda na Górze Zamkowej w Cieszynie — prace badawcze w 2013 roku"
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj