Wiadomości

  • 14 września 2023
  • 16 września 2023

Bohaterska akcja cieszyńskich ratowników w Turcji. Uratowali życie uwięzionemu w jaskini

W ostatnich dniach w ogólnopolskie media informowały o doświadczonym amerykańskim speleologu, który utknął w jednej z tureckich jaskiń na ponad tydzień. W zakończonej powodzeniem akcji ratunkowej brało udział dwóch mieszkańców Cieszyna.

Ratownicy z Cieszyna uczestniczyli w międzynarodowej akcji ratowniczej w Turcji
Ratownicy z Cieszyna uczestniczyli w międzynarodowej akcji ratowniczej w Turcji · fot. Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego


Mark Dickey to doświadczony badacz, który uczestniczył uczestniczył w międzynarodowej wyprawie do Turcji. Badania przeprowadzano między innymi w Morce, a ich celem było wytyczenie nowych przejść w trzeciej najgłębszej jaskini w kraju.

40-latek 2 września doznał krwawienia z układu pokarmowego. Zaopiekowała się nim ekipa innych badaczy - karmili go dożylnie i podawali leki. W końcu, w nocy z 11 na 12 września udało się go wyciągnąć - w akcji brało udział prawie 200 ratowników z siedmiu krajów, zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Ratownictwa Jaskiniowego.

W tej licznej grupie znalazło się dwóch wspomnianych mieszkańców naszego miasta - mowa o Grzegorzu Michałku i Grzegorzu Gawłowskim, ratowników beskidzkiej grupy GOPR. - Pękamy z dumy i gratulujemy! - napisała w mediach społecznościowych burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Warto dodać, że ratownicy wrócili już do kraju.

Loading...

kr / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.