Wiadomości

  • 15 września 2023
  • 17 września 2023

Rusza remont Książnicy Cieszyńskiej. To największa modernizacja od lat

Prawie 3,8 mln zł będzie kosztować kompleksowy remont Książnicy Cieszyńskiej. Prace przy instalacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo zbiorów właśnie ruszyły.

Ruszył kompleksowy remont Książnicy Cieszyńskiej
Ruszył kompleksowy remont Książnicy Cieszyńskiej · fot. Książnica Cieszyńska


Wymieniona będzie też klimatyzacja magazynów, w których znajdują się zabytkowe księgozbiory - najstarsze z nich pochodzą nawet z XVI wieku. Zakończenie inwestycji planowane jest na przyszły rok.

- Po zakończeniu prac Książnica Cieszyńska będzie się mogła pochwalić zrewitalizowaną czytelnią ogólną połączoną z pracownią komputerową. Projekt zakłada jej przeobrażenie w komfortowe i nowoczesne miejsce (choć nawiązujące do historii), gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli korzystać z cieszyńskich księgozbiorów w tradycyjny oraz cyfrowy sposób - mówi Witold Kożdoń z Książnicy Cieszyńskiej.

Ruszył kompleksowy remont Książnicy Cieszyńskiej · fot. Książnica Cieszyńska


Inwestycja finansowana będzie z naszych podatków - zarówno w formie dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w wysokości ponad 2,2 mln zł), jak i z wpływów z budżetu miasta Cieszyn (ponad 1,5 mln zł).

Książnica postara się zapewnić czytelnikom dostęp do zbiorów najdłużej, jak to będzie możliwe. Z pewnością jednak pojawią się utrudnienia i ograniczenia, o czym jej pracownicy będą informować w mediach społecznościowych.

kr / cieszyn.news

źródło: Książnica Cieszyńska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.