Wiadomości

  • 20 marca 2024

Polska prapremiera na Kinie na Granicy. "Jedno życie" na rozpoczęcie przeglądu

Nicholas Winton nazywany jest "brytyjskim Schindlerem", bowiem przed hitlerowską zagładą uratował blisko 700 żydowskich dzieci z terenu Czechosłowacji. O jego losach opowiada film "Jedno życie", który będzie miał polską prapremierę w trakcie przeglądu Kino na Granicy.

Anthony Hopkins w filmie „Jedno życie"
Anthony Hopkins w filmie „Jedno życie" · fot. Monolith Films


Główną rolę odgrywa legendarny brytyjski aktor Anthony Hopkins, a na ekranie będzie można zobaczyć także m.in. Helenę Bonham Carter, Jonathana Pryce'a czy Lenę Olin. W czesko-brytyjskiej koprodukcji występują także czescy aktorzy i aktorki: Magdaléna Schmidtová, Barbora Černá, Juliana Moska, Martin Bednár, Barbora Váchová, Kateřina Kocichová oraz Kateřina Dias.

- Jesteśmy dumni, że tegoroczną edycję Kina na Granicy inaugurujemy naprawdę mocną przedpremierą - pierwszym pokazem w Polsce filmu „Jedno życie", zrealizowanego niemal w całości w czeskiej Pradze. To jedna z najgłośniejszych brytyjskich produkcji sezonu - cieszy się Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy Przeglądu.

- Anthony Hopkins wciela się w rolę sir Nicholasa Wintona, nazywanego brytyjskim Oskarem Schindlerem. Tytuł filmu - "One Life" ("Jedno życie") jest nawiązaniem do słynnego zdania z Talmudu "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" - dodaje.

Obraz miał swoją światową premierę we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Jest już emitowany w kinach brytyjskich, irlandzkich, francuskich, czeskich, włoskich i australijskich, a do regularnego repertuaru polskich kin wejdzie dopiero 31 maja.

Warto dodać, że na pokaz produkcji w Cieszynie przyjedzie czeska obsada aktorska.

Opis filmu:

Pokazana w filmie historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie. Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisuje poruszający epilog do tej historii.


Dokładny program 26. Przeglądu Kino na Granicy nie jest jeszcze znany. Odbędzie się on jednak w dniach 1-5 maja 2024 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

kr / cieszyn.news

źródło: Kino na Granicy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.